70 år med IF Stjernen: - Vi har det godt!

Jubilæum

07. Mai 2018, 15:30 Uhr

Med 335 medlemmer er fodbold IF Stjernens største afdeling. Arkivfoto: Martin Ziemer

Flensborg. I år er det 70 år siden, at Idrætsforeningen Stjernen blev stiftet som del af det danske mindretal i Flensborg. Dengang med otte håndbold- og to fodboldhold samt lidt atletikfolk. Med fodbold, håndbold, gymnastik, judo og boksning tilbyder IF Stjernen i dag aktiviteter i fem afdelinger. Udover afdelingerne tilbyder IF Stjernen også forskellige kurser som zumba, nordic-walking, linedance og snart også reha-idræt. 

- Vores kernekompetencer lå og ligger i vores fem afdelinger, som har vist sig at være de sportsgrene, hvor vi er rigtig gode. Vi har aldrig satset på moderne idrætsgrene bare for at trække flere folk ind i klubben, fortæller Ronald Weigelt, formand for IF Stjernen Flensborg. Foreningen har for tiden omtrent 900 medlemmer, hvoraf 300 er unge under 18 år. På trods af sin størrelse er foreningen kendt og elsket for sit familær præg på tværs af afdelingerne, mener Ronald Weigelt. 

- Jeg betragter foreningen som en stor familie, hvor mange kender hinanden. En stor værdi er, at vi ikke har mistet sammenholdet gennem årene. Det er det, vi som forening står for, siger IF-formanden. Udmærket er også, siger Weigelt, at IF Stjernen Flensborg kun har haft fem formand i alle de år. 

- Det er et kendetegn på stabilitet og ikke på skift. Vi er en forening med næsten ingen skandaler, en god økonomi og en god indsats over alt. Jeg er meget stolt over den situation, vi er i. Vi har det godt, lyder det fra Ronald Weigelt, som dog også synes, at netop det er udfordringen, som foreningen kommer til at kæmpe med i fremtiden. 
- De tekniske og organisatoriske forudsætninger er på plads. Vi er up to date og har både en moderne forretningsorden og EDB. Udfordringen ligger i samfundet. Vi tager os af vores medlemmer. Vi vil, at de bliver involveret i alle beslutninger. Vi passer vores medlemmer og forvalter dem ikke. Og vi vil gerne holde det på dette niveau, vi har i øjeblik, siger Ronald Weigelt, der også bruger energi på at få gode lærere og trænere i foreningen. 
- Der har været en stor udvikling i kvalitet inden for de seneste år. I 2015 fik vi vores nye kunstgræsplæne og siden da blev kvaliteten i fodbold bedre og bedre. Vi vil selvfølgelig gerne holde dette niveau, men det kræver, at vi også i fremtiden har det faglige på plads, siger han.

I anledning af IF Stjernens 70-års jubilæum inviterer foreningen til reception på lørdag den 12. maj, kl. 11, i klubhuset Engelsby-Centret i Flensborg.

Inga Schneider