Generalforsamling

En velfungerende klub

04. März 2020, 18:20 Uhr

IF Stjernen Flensborgs formand Ronald Weigelt (t.h.) kunne se ud over et stuvende fyldt lokale til klubbens årlige generalforsamling i Engelsby-Centret. Formanden har bebudet sin afsked fra posten til næste års generalforsamling. Fotos: Kira Kutscher

Flensborg. - Det er mit sidste år, så har jeg fyldt de 25 år til næste generalforsamling, sagde Ronald Weigelt, formand for IF Stjernen Flensborg, på klubbens årlige generalforsamling i Engelsby-Centret. 

- Så, jeg kan ikke love noget, men hvis I også skulle være der så talrigt i næste år, vil der nok være en lille genstand og måske lidt hygge efterfølgende, sagde Weigelt med sit kendetegnende smil. 
Weigelt var god til at flette emnet om sit stop ind under hele aftenens arrangement. Medlemmerne kan efterfølgende ikke være i tvivl om, at de har et år til at finde en afløser. I det hele taget var der godt besøgt til SdU-klubbens generalforsamling og der måtte findes stole alle mulige steder fra. I sidste ende var der mere end 90 medlemmer der deltog og det kan man godt kalde velbesøgt. 

Formanden kunne i sin positive beretning fortælle at IF Stjernen Flensborg, trods et tab på 33, stadigvæk råder over 794 medlemmer, hvoraf 235 hører hjemme i ungdomsafdelingen. I løbet af det forgangne år er det udover de mange sportslige succeser også blevet til en ny bus og en ny hjemmeside. Bussen er blevet nødvendig efter at især fodboldafdelingen står, efter en masse oprykninger i de forskellige årgange, foran en del kørsel. Den anden side af succesen. Med den nye hjemmeside er IF Stjernen også for alvor begyndt at bide skeer med sprogpolitiken i SdU. - Vores udfordringer er blevet hørt og imødekommet hos SdU og vi er kommet et godt stykke hen ad vejen. Men vi kommer fortsat til at arbejde med emnet sprog og blive bedre til at bruge det, forsikrer Ronald Weigelt. Økonomien ser det heller ikke alt for sort ud i IF Stjernen Flensborg. Kasserer Andreas Hybsz konstaterede godt nok lidt underskud og budgetterer ligeledes med et mindre underskud for det kommende år, men der ligger stadig en del opsparing på bankkontoen, der gør at Hybsz ikke kommer til at sove dårligt. Punktet valg blev derimod et af de mere kedelige under generalforsamlingen, men kedelig på den gode måde. Således blev der genvalg til Sandra Hybsz (næstformand), Andreas Hybsz (kasserer), Heidi Jankowski (Sportslig leder Engelsby-Centret) og Ronald Daas og Sven Christiansen (Revisorer). Det punkt der krævede mest tid var hyldesterne til de mangeårige medlemmer. Det viste sig at der var en stor flok, der har været del af foreningen i mere end 50 år. Noget der langt fra er en selvfølge i disse nye år. En særlig hilsen blev dog med en guld nål delt ud til Horst og Erika Kruse, der blev udnævnt til æresmedlemmer en del år tilbage og stadigvæk beriger klubben med deres frivillige arbejde. Ronald Weigelt kunne efter generalforsamlingen ikke lade være med at smile. -Der var da vellykket, sagde IF Stjernen Flensborgs formand afsluttende.


Timo Fleth

Hædringer

10 år: Jacobsen, Udo; Kastner, Anne; Kjärsgaard, Finn-Hendrik; Müller, Heidi; Rautenberg, Niklas; Selck, Meike; Henningsen, Ingrid; Lempertz, Liam; Remus, Christel; Winkler, Hans-Jürgen; Wrage, Patrick.

15 år: Dehne, Horst; Gleich, Manfred; Graß, Margot; Groth, Lore; Pirrwitz, Finn; Schulz, Jan; Schütz, Heidrun; Martensen, Irmgard.
20 år: Christophersen, Helga; Hansen, Patrick; Jankowski, Reiner; Mühlhausen, Herta; Okroy, Kai; Brüning, Marco; Goldberg, Anja; Goldberg, Per; Ohde, Elsbeth; Zimmermann, Marianne.25 år:Bartels, Margrit; Euchler, Rolf; Mukow, Jens; Blank, Brunhild.
30 år: Euchler, Waltraud; Lange, Heiko; Möller, Olaf; Weigelt, Kjeld.
35 år: Bogdanski, Siegfried.
45 år: Petersen, Knud.
50 år: Grill, Rudolf; Gröpper, Karl-Heinz; Hoeg, Per Arne; Jansen, Siegfried; Jessen, Hans Rüdiger.
55 år: Schrader, Werner.
Sølv nål: mangeårig foreningsarbejde Svenja Jürgensen (fodboldungdom), Ulf Graef (Ligamanager fodbold), Heidi Jankowski (bestyrelsesmedlem, sportsl. leder Engelsby).
Guld nål: ekstraordinær fortjeneste Erika Kruse, Horst Kruse.