IF Stjernen fejrede 70 års dagen

Jubilæum

13. Mai 2018, 18:36 Uhr

Formand Ronald Weigelt (t. v.) og Hans Andresen, som var med til at stifte IF Stjernen i 1948. Foto: Sven Geißler

Flensborg. Det er 70 år siden, at IF Stjernen Flensborg blev stiftet, og det blev fejret lørdag. Formand Ronald Weigelt (t. v.), som står i spidsen af klubben siden 22 år, hilste i Engelsby-Centret på klubbens medlemmer, venner og partnere. En særlig hilsen gik til Hans Andresen, som har været med til at grundlægge SdU-klubben i 1948.  

- Det car en afslappet dag, lige i klubbens ånd, sagde Ronald Weigelt. Han holdt velkomsttalen og havde fokus på klubbens seneste ti år. I den tid blev kunstgræsbanen i Engelsby bygget, klubbens stolthed.

Der var god tid til hyggesnak og IF Stjernen tog imod en del gave fra gæsterne. Således havde DGF-formand Dieter Lenz fundet en forside fra Flensborg Avis fra 1948 frem. Den stammede fra søndagsavisen og tre dage efter Stjernens stiftelse skrev avisen om den begivenhed.

- Det blev jeg meget glad for, sagde Ronald Weigelt, som efter 25 år måtte sige farvel til Kirsten Zimmer. Hun tog sig i Stjernen af ungdoms-gymnastik og senest også reha-sport.
- Alt i alt var det en vellykket dag, sagde en glad Ronald Weigelt.

Ruwen Möller

Fotogalerie